Slavnostní zpívaná mše u příležitosti svátku Povýšení sv. Kříže a svěcení zvonu v kapli na Křížové hoře 14.9.2019, foto: Lubor Mrázek

Poutní areál na Křížové hoře
nad Českým Krumlovem

Barokní poutní areál na Křížové hoře nad Českým Krumlovem je památným duchovním, historickým a kulturním místem s překvapivým půvabem a silnou energií, s romantickým okolím a nejkrásnějším pohledem na Český Krumlov i Šumavu. Nabízí řadu kulturních a společenských akcí i turistických vycházek.

Po desetiletích uzavření veřejnosti je dnes živým poutním a kulturním místem, které je otevřeno všem aktivitám vzdělanosti a umění. Nabízí návštěvníkům přátelské a laskavé prostředí pro odpočinek, poznání i modlitbu.

Aktuálně z Křížové hory

V týdnu od 4. do 10. listopadu bude poledne na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice ohlašovat nový Mariánských zvon z Křížové hory.

 

Listopad v poutním areálu na Křížové hoře

Otevřeno: celoročně So, Ne, Sv. v listopadu od 10hod. do 16 hod. (15 hod.) Při pěkném počasí i ve všední dny, pro větší skupiny otevřeme kdykoliv - tel. 723 832 409, 734 856 908.

Sobota 2. 11. 2019 16-18 hod. - uctění památky všech našich zesnulých – tichý vzpomínkový večer. 

Zvonění nového zvonu denně v 7, 12, 18 hod. a v pátek navíc v 15 hod. osvětlení zvonice a zvonu po setmění – výjimečný zážitek.

7 aktuálních výstav, ze kterých vyjímáme:

Když Křížová hora patřila rodu Schwarzenbergů 1928-1947 – historické foto J. + F. Seidelovi (Český Krumlov)

Křížová cesta na sv. Hostýně – akademický sochař a restaurátor Vojtěch Pařík s manželkou akademickou sochařkou a šperkařkou Passionarií Pařík (Praha)

Křížové cesty v krajině – výstava fotografií PhDr. Dalibora Hobla (Kutná Hora)

Sv. Vít v proměnách času – výstava fotografií Šárky Havlíkové (Český Krumlov)

 

Šestá výklenková kaple křížové cesty k poutnímu areálu na Křížové hoře po reknstrukci

Listopad 2019 v poutním adreálu na Křížové hoře

 

Slavnostní zpívaná mše u příležitosti svátku Povýšení sv. Kříže a svěcení zvonu v kapli na Křížové hoře 14.9.2019

 

ČT1: Toulavá kamera 14.4.2019 - Křížová hora

ČT1: Toulavá kamera 14.4.2019 - Křížová hora

 

Co dalšího poutní areál v současné době nabízí:

Zvonění nového zvonu

Jihočeské madony

Koncerty

Společenské centrum

Dětský koutek

Turistický kout

Venkovní panoramata

Kaple

 

Při význámných svátcích a výročích bývá poutní areál otevřen i do pozdních večerních hodin. Za slavnostního večerního osvětlení je jeho působivá atmosféra nezapomenutelná!

 

Dalibor Uhlíř: Krumlováci a nejen oni se přičiní o to, aby na Křížové hoře zase jednou krásně zvonil zvon

25. února 2019 06:00 / Autor: Jan Bohdal
Poutní areál na Křížové hoře je přístupný veřejnosti. Po dlouhých letech ožil a je místem nejen pro příjemné vycházky, byť s nutností překonání nemalých výškových metrů, ale také místem odpočinku, rozjímání či místem kulturním. Správci areálu, pan Dalibor Uhlíř a paní Věra Petrovičová, do prostoru areálu připravují pro návštěvníky například výstavy či další kulturní vystoupení. Historie areálu se dá označit za pohnutou a až na začátku devadesátých let minulého století se podařilo tuto nepřehlédnutelnou památku nad Českým Krumlovem rekonstruovat. Další informace a zajímavé rozhovory najdete na www.krumlovaci.cz.